Ballina Bota Ena e porcelanit e blerë për 35 dollarë pritet të shitet për...

Ena e porcelanit e blerë për 35 dollarë pritet të shitet për gjysmë milioni

13

Një enë porcelani me lule asmall i blerë në Connecticut për vetëm 35 dollarë është identifikuar si një antikitet kinez jashtëzakonisht i rrallë i shekullit të XV-të.

Artefakti i ndërlikuar kaltër e bardhë, i cili përmban motive të lules, zambakut, krizantemës dhe shegës, u porosit fillimisht nga gjykata perandorake e Kinës gjatë dinastisë Ming. Tani pritet të shitet deri në 500 mijë dollarë, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby në New York, ku ankandi do të zhvillohet muajin tjetër.

Zbulimi u bë vitin e kaluar afër New Haven, Connecticut. Ndërsa Sotheby’s nuk ka zbuluar identitetin e pronarit, kreu i departamentit të saj artistik kinez, Angela McAteer, tregoi në një intervistë telefonike se burri “nuk bëri pazar për çmimin e kërkuar prej 35 dollarësh”, raporton cnn.

Menjëherë pasi bëri blerjen, ai dërgoi fotografi të tasit tek specialistët e ankandit, të cilët e identifikuan atë si një artikull me rëndësi historike. “Ne instiktivisht kishim një ndjenjë shumë, shumë të mirë për këtë”, tha McAteer.

Pas një inspektimi më të afërt, objekti u zbulua se kishte origjinën nga gjykata e Perandorit Yongle, i cili vendosi nga 1403 në 1424 – një periudhë e shënuar për teknikat e saj dalluese dhe të famshme të porcelanit. I njohur si një “tas me lotus”, për shkak të ngjashmërisë së tij me një syth lotusi, artikulli tani vlerësohet midis 300-500 mijë dollarësh, me një vlerësim prej 14,300 herë më shtrenjtë se sa ishte blerë.

“Tasi kishte një trup porcelani tepër i kaltër” dhe një “lustër të butë mëndafshi me të vërtetë”, tha McAteer, e cila vuri në dukje se “nuk u përsërit kurrë në mbretërimet ose dinastitë e ardhshme”. Përveç ngjyrosjes së gjallë të kaltër të kobaltit, shtoi ajo.