Ballina Bota Grupi që bëri grusht-shtetin në Mali dëshiron ‘sundimin ushtarak’ për tre vjet,...

Grupi që bëri grusht-shtetin në Mali dëshiron ‘sundimin ushtarak’ për tre vjet, pranon të lirojë presidentin

16

Grupi që mori pushtetin në Mali dëshiron që një organ kalimtar i udhëhequr nga ushtria të udhëheqë për tre vjet.

Ata, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjithashtu kanë pranuar që presidenti i rrëmbyer Ibrahim Boubacar Keita të kthehet në shtëpi, thonë burimet në një delegacion vizitues të Afrikës Perëndimore të dielën.

“Junta ka pohuar se dëshiron një tranzicion tre-vjeçar për të rishikuar themelet e shtetit Malian. Ky tranzicion do të drejtohet nga një organ i udhëhequr nga një ushtar, i cili gjithashtu do të jetë kreu i shtetit”, një burim në delegacionin e ECOWAS në kryeqytetin Bamako i tha AFP-së, përcjell Telegrafi.

“Qeveria gjithashtu do të përbëhet kryesisht nga ushtarë”, nën propozimin e grupit, tha burimi në kushte anonimiteti.

Burimi shtoi se grupi ka rënë dakord për “presidentin e lirë Keita”, i cili është arrestuar së bashku me drejtuesit e tjerë politikë që nga grushti i shtetit të martën, dhe ai “do të jetë në gjendje të kthehet në shtëpinë e tij” në Bamako.

“Dhe nëse ai dëshiron të udhëtojë jashtë vendit për trajtim, kjo nuk është problem”, tha burimi ECOWAS.

Ndërkohë kryeministri Boubou Cisse, i cili është “kidnapuar” me Keita në një bazë ushtarake jashtë kryeqytetit, ku filloi grusht shteti, do të transferohej në një vendbanim të sigurt në qytet, tha burimi.

Grushtshteti pasoi muajt e protestave që kërkonin që Keita të jepte dorëheqjen ndërsa pakënaqësia publike ndaj qeverisë u rrit mbi kryengritjen brutale islamiste të vendit dhe ekonominë në kolaps.

Ndërsa u prit me një dënim ndërkombëtar, mijëra mbështetës të opozitës festuan rrëzimin e presidentit në rrugët e Bamako.

Dhe grupi ka thënë se “përfundoi punën” dhe është zotuar të organizojë zgjedhje “brenda një kohe të arsyeshme”.

Komuniteti Ekonomik me 15 shtete të Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS), i lodhur nga paqëndrueshmëria e zgjatur në Mali dhe potenciali për rrëmbime të pushtetit të ngjashëm në rajon, kanë marrë një linjë të ashpër për grushtin e shtetit.

Ajo “pezulloi” Malin nga institucionet e tij vendimmarrëse, mbylli kufijtë dhe ndaloi lëvizjet financiare me vendin.