Ballina Bota Italia dërgon ushtrinë në Sicili pasi qindra migrantë ikin nga karantina

Italia dërgon ushtrinë në Sicili pasi qindra migrantë ikin nga karantina

8

Ministri i Brendshëm i Italisë, Luciana Lamorgese ka njoftuar planet për dërgimin e ushtrisë në Sicili pasi rreth 100 migrantë shkelën karantinën dhe ikën nga një qendër e ndalimit atje të hënën.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, migrantët raportohet se kishin lënë një tendë të mbrojtur nga një njësi e Mbrojtjes Civile në qytetin Porto Empedocle, Sicili perëndimore, ku supozohej të kalonin në një karantinë 14-ditore.

Objekti ishte duke pritur 500 migrantë pavarësisht se kishte aftësi vetëm për 100, AFP citon mediat italiane.

Incidenti vjen pasi 184 migrantë – të cilët të gjithë dolën negativë në testin për COVID-19 – u larguan nga një qendër e paraburgimit në Caltanissetta, Sicili të dielën.

Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio tha se 125 prej tyre janë gjetur por shprehu shqetësime se incidente të tilla mund të pengojnë përpjekjet e Italisë për të kontrolluar krizën e coronavirusit.

“Virusi nuk ka shkuar. Qytetarët italianë, ashtu si unë, duhet të vazhdojnë të zbatojnë rregullat që ne i vendosëm vetes, dhe të njëjtat qëndrime për turistët dhe ata që kanë të drejtë për mbrojtje ndërkombëtare”, tha ai.