Ballina Lajme Nga forcimi i shëndetit të trurit e deri te pastrimi i arterieve...

Nga forcimi i shëndetit të trurit e deri te pastrimi i arterieve të zemrës – këto janë benefitet e konsumimit të kungullit!

27

Kungulli konsiderohet si ushqim i lehtë, i shijshëm dhe shumë i shëndetshëm. Për shkak të prejardhjes së tij të ndryshme, kungulli dallon për nga forma dhe madhësia, zakonisht ka lule të verdha, frut të rrumbullakët ose vezake.

E mira këtij lloji është se është i pasur me shumë vitamina dhe minerale, por me pak kalori dhe kjo e bënë atë një alternativë të përkryer për ushqyerje të shëndetshme, për vazhdimin e një diete të ekuilibruar.

Pra kungulli njihet si perime me veti të larta ushqyese, sepse është i pasur me beta – karoten, një super antioksidant, që është kontribuues kryesore i ngjyrës së portokallit, që konvertohet në vitaminë A në trup.

Dobitë shëndetësore të kungullit:

– Ushqen arteriet e trurit dhe nervat
– Forcon sistemin imunitar dhe shton rezistencën e tij ndaj sëmundjeve
– Pastron gjakun nga yndyrat dhe viruset
– Mbron sytë nga tharja dhe forcon shikimin
– Mbron lëkuren nga rrezet e dëmshme të diellit
– Është i mirë për kujtesë dhe parandalon goditjet në tru.
– Rregullon sheqerin në gjak.
– Ndihmon në kurimin e sëmundjeve të mëlçisë
– Qetëson dhimbjet e trupit.
– Mbron dhëmbët nga prishja
– Është pastrues i zemrës dhe arterieve etj.

Kungulli është ushqimi më i pasur me vlera ushqyese dhe më i miri i sezonit të vjeshtës, ai mund të shijohet në mënyra të ndryshme. Mishi i tij, farat dhe vaji janë të gjitha të mira për shëndetin.Por nuk do të thotë që mirësinë   e tij mund ta keni vetëm në këtë sezon, sepse Coop ju ofron kunguj të ngrirë të prera në kube praktike dhe të gatshme për tu përdorur. Mund ta përdorni si bazë për recetat tuaja të preferuara: pjatat anësore, rizoto, supat dhe ëmbëlsirat, me këtë perime pjatat tuaja do të jenë shumë të shijshme pa humbur shumë kohë ose mundim.