Ballina Lajme Një gotë në ditë me lëng portokalli mund të parandalojë infektimin me...

Një gotë në ditë me lëng portokalli mund të parandalojë infektimin me COVID-19, sugjeron studimi

6

Kërkimi i ri ka identifikuar një trajtim të ri dhe masë parandaluese kundër COVID-19 – sëmundja virale e shkaktuar nga SARS-CoV-2.

Sipas hulumtimit , botuar në revistën Medical Hypotheses, hesperidin – një përbërje në lëkurat e portokallit – mund të bllokojë coronavirusin të hyjë në qelizat pritëse përmes receptorëve ACE2 të cilët mund të parandalojnë infeksionin.

“Aktiviteti anti-viral i hesperidinës mund të përbëjë një mundësi trajtimi për COVID-19 përmes përmirësimit të imunitetit qelizor të strehuesit kundër infeksionit dhe aktiviteti i tij i mirë anti-inflamator mund të ndihmojë në kontrollimin e stuhisë së citokinës”, shkruan studiuesit.

Një stuhi citokine është një reagim i tepërt i sistemit imunitar të trupit. “Në disa njerëz me COVID-19, sistemi imunitar lëshon lajmëtarë imunë, të quajtur citokina, në qarkullimin e gjakut në proporcion me kërcënimin ose shumë kohë pasi virusi nuk është më një kërcënim”, shpjegon Harvard Health, shkruan Express.co.uk.

Kur kjo të ndodhë, sistemi imunitar sulmon indet e trupit, duke shkaktuar dëm të konsiderueshëm. “Një stuhi citokine shkakton një përgjigje të ekzagjeruar inflamatore që mund të dëmtojë mëlçinë, enët e gjakut, veshkat dhe mushkëritë dhe të rrisë formimin e mpiksjes së gjakut në të gjithë trupin,” vazhdon faqja e universitetit.Ai shton: “Në fund të fundit, stuhia e citokinës mund të shkaktojë më shumë dëm sesa vetë koronavirusi”.

A sugjerojnë këto zbulime një gotë me lëng portokalli që ofron mbrojtje ndaj COVID-19?

Duke folur me Holly dhe Phill në emisionin e ITV, This Morning, Dr Philippa tha se gjetjet janë inkurajuese.

Sidoqoftë, pasi studimi lidhet me vetë kimikatin dhe jo me portokajtë, është shumë shpejt të dihet me siguri nëse përfitimet shtrihen në pirjen e lëngut të portokallit.“Duhet bërë më shumë hulumtime, por një gotë me lëng portokalli mund të ndihmojë,” përfundon ajo.