Ballina Lajme Real Madridi planifikoi transferimin e Joao Felixit, por Hazard e dështoi marrëveshjen

Real Madridi planifikoi transferimin e Joao Felixit, por Hazard e dështoi marrëveshjen

11

Real Madridi kishte planifikuar të blinte Joao Felixin nga Benfica dhe ta huazonte përsëri atë te skuadra portugeze, por ata përfunduan ndjekjen e talentit për të transferuar Eden Hazardin.

Los Blancos ishin të gatshëm të paguanin deri në 80 milionë euro për talentin portugez, klauzola e lirimit të cilit është 120 milionë euro.

Megjithatë, për shkak të ardhjeve të menjëhershme të Hazardit, i cili pritet të zyrtarizohet këto ditë dhe të Rodrygo Goes, si dhe implikimet financiare të marrëveshjes me Benficën për çmimin e tij, Real Madridi u tërhoq.

Një tjetër faktor për t’i dhënë fund ndjekjes së tyre për sensacionin portugez ishte se ai do të duhej të konkurronte me Hazardin, Rodrygon, Marco Asension, Vinicius Junior dhe Iscon për një vend titullari.

Benfica, të cilët janë përpjekur të rrisin klauzolën e lirimit të Felix në 200 milionë euro, nuk pranoi gjithashtu 80 milionë euro.

Ky largim nga gara i Realit thuhet se i lë udhë Barcelonës dhe Atletico Madridit të konkurrojnë me Manchester City, Manchester Unitedin, Chelsean dhe Juventusin për nënshkrimin e 19-vjeçarit

Barcelona ishte jashtëzakonisht e interesuar në nënshkrimin e të rinjve derisa perspektiva e sjelljes së Antoine Griezmann nga Atletico u bë një mundësi reale.

Felix shënoi 13 gola dhe siguroi tetë asistime në 19 ndeshjet e fundit të sezonit në Superligën e Portugalisë, duke ndihmuar Benfican të fitojë titullin kampionë.