Ballina Lajme Rivaldo: Lewandowski do ta mposhtë Messin për çmimin ‘lojtari i vitit’ nëse...

Rivaldo: Lewandowski do ta mposhtë Messin për çmimin ‘lojtari i vitit’ nëse Bayerni eliminon Barcelonën

14

Legjenda e Barcelonës, Rivaldo i është përgjigjur pohimit të ikonës gjermane Lothar Matthaus se Robert Lewandowski i Bayern Munich është lojtari më i mirë në botë përpara përplasjes të së premtes në Ligën e Kampionëve, me brazilianin ende të bindur se Lionel Messi e mban atë nder.

Të dy sulmuesit janë kërcënimi kryesor për skuadrat përkatëse dhe do të përpiqen të bëjnë pjesën e tyre për të vulosur një vend në gjysmëfinale pas përballjes së madhe evropiane në Lisbonë.

Ndërsa Rivaldo beson se Messi nuk ka kolegë kur bëhet fjalë për cilësinë e qëndrueshmërisë së karrierës, ai pranon që forma aktuale e Lewandowski mund ta shohë atë të zgjidhet ‘lojtari sezonit’ nëse Bayerni eliminon Barcelonën.

“Legjenda gjermane Lothar Matthaus ka thënë se Messi do të përballet me pasardhësin e tij si lojtarin më të mirë në botë – Robert Lewandowski”, ka thënë fillimisht Rivaldo për Betfair.

“Lewandowski është në një formë të jashtëzakonshme dhe është i vendosur mirë për të qenë lojtari më i mirë i botës në vitin 2020, por ai ende duhet të mposht lojtarin aktual më të mirë. Do të jetë interesante të shihni se si dy lojtarët luajnë të premten”.

“Siç e dimë, Messi ka tendencë të shfaqet në ndeshje të mëdha, duke e ngritur lojën e tij kur të jetë e nevojshme. Lewandowski ka shënuar më shumë se 50 gola këtë sezon dhe do të jetë i etur për të arritur në gjysmëfinale”.

“Kushdo që kalon raundin tjetër nga këto dy yje mund ta quajë veten më të mirin në botë në vitin 2020”, përfundoi braziliani.